.nz Policy Committee

The purpose of the Committee is to lead work on InternetNZ’s responsibility for the overall framework of operation for the .nz ccTLD.

The duties of the Committee are to:

  • provide governance and oversight
  • monitor and assure itself of theeffectiveness of .nz policy function
  • make recommendations to the InternetNZ Council, in collaborationwith staff, where necessary
  • maintain a general overview of .nz policy function, and help generate ideas for its ongoing development and improvement. 

The terms of reference for the committee can be found here: 

.nz Policy Committee terms of reference 

Committee members are made up from the InternetNZ council. They are: 

  • Kate Pearce (Chair) 
  • Joy Liddicoat
  • Keith Davidson
  • Kelly Buehler

Minutes to past committee meetings:

Remaining 2018 and 2019 committee meeting dates:

  • 30 October 2018
  • 11 December 2018
  • 12 February 2019 
  • 2 April 2019
  • 11 June 2019
  • 6 August 2019
  • 1 October 2019
  • 3 December 2019